II. Séria: Na čo si dávať pozor pri kúpe sedla -Kostra

 
 
 
Facebook +421 915 775 507

Správa Účtu

 

 
 
 
Úvod > Blog > II. Séria: Na čo si dávať pozor pri kúpe sedla -Kostra
 

Est. 2004

15 rokov pôsobenia na Slovenskom trhu

30 dní na výmenu

 

Máte 60 dní!

Výmena alebo vrátenie do 60 dní

Rýchle doručenie!

Tovar je u Vás do 2-3 dní

Doprava Zdarma

 

Zľava k platbe!

Získajte zľavu pri platbe cez TrustPay

 

 

 
 

II. Séria: Na čo si dávať pozor pri kúpe sedla -Kostra

Ako sme sľúbili, v tejto časti sa zameriame na to, ako zvonku odhadnúť stav kostry.

 

K našej sedlárskej aktivite si nás voláte čoraz častejšie. Mnohí z Vás potrebujú poradiť s úpravou sedla, presným napasovaním na koníka, kontrole po dlhšom čase atď. Taktiež si nás voláte, keď si nie ste istý výberom sedla, máte už v ponuke, prípadne na skúšku sedlo z druhej ruky (ale často krát aj nové!!!) a chcete sa uistiť, keďže- povedzme si na rovinu- mnohokrát nejde o malú investíciu, či je všetko ako má byť, prípadne ktorá z alternatív sediel je najlepšia pre Vás a Vášho koňa.

Minule sme rozoberali zvláštnosť, s ktorou veľa ľudí (v rátane nás, zo začiatku) veľmi neráta- a to krivosť sedla  z výroby- teda bez akéhokoľvek pričinenia jeho majiteľov a ďalších užívateľov.  

Teraz budeme s varovaním pokračovať a to celkom od základu- od kostry. Pokrivená alebo zlomená sedlová kostra je veľký problém a môže sa nepekne vypomstiť na chrbte Vášho koňa.
Takže akokoľvek výhodná by sa Vám zdala kúpa takto poškodeného sedla- zápaly, otlaky chrbta, následné zlozvyky a neochota koníka pracovať, Vám za to jednoducho nestojí  a v konečnom dôsledku Vás takéto sedlo môže stáť oveľa viac- a nemyslím len peniaze.

Sedlo je len tak dobré ako jeho základ, ktorým je kostra- drevená alebo laminátová (ich rozdielom, výhodám a nevýhodám sa budeme venovať v ďalšom článku).

Ak je pokrivená alebo zlomená je to problém a bez ohľadu na to, aký dokonalý je zvyšok sedla, či má krásny dizajn alebo ste ho kúpili za veľa peňazí- ignorovať to, je nebezpečné.

                                                                        

Tu sú spôsoby, akými si viete sami a hneď teraz, prípadne pri kúpe a skúšaní, otestovať  kostru a odhadnúť jej stav:

  1. Podoprite zadnú časť sedla proti stehnu, zatlačte jednu ruku na stred sedla, druhou rukou uchopte prednú rázcochu a ťahajte smerom k sebe. V najhoršom prípade sa prehne pod tlakom ruky. Neporušená kostra sa zväčša nepoddá tlaku, ale je možné, že budete cítiť, že sa hýbe/péruje - to sa stáva, ak je už kostra príliš elastická (nemusí byť zlomená).
  2. Aj koža veľa prezradí... Pomerne často vidieť na sedle- v oblasti posedlia zvlnenú kožu- tieto vlnky taktiež môžu byť znakom príliš elastickej alebo zlomenej kostry.
  3. Ďalším možným znakom poškodenej kostry je zvuk. Prípadné zvuky ako cvaknutia alebo „kliknutia“ a podobne,  môžu poukazovať na problémy s kostrou.
    Pozor- Ak Vám sedlo vŕzga (nie zvuk kože, ale skôr vŕzganie akoby zvnútra- často to cítiť pri jazdení), nemusí to automaticky znamenať zlomenú kostru, zväčša za to môže uvoľnený šrób (spisovne skrutka) na strmeňovom zámku.

 

Ak sedlo zlyhalo pri týchto skúškach- vydáva výrazné zvuky alebo sa akokoľvek krúti a príliš hýbe- mali by ste ho prestať používať (a nie, ďalšie sedlové podložky nebudú kompenzovať tento problém)  a aj keď si nie ste istí, radšej sa poraďte s Vašim sedlárom.
 

                                          

Bohužiaľ,  zlomená kostra nie je opraviteľná,  takže buďte pripravení na kúpu nového sedla. Pri kúpe sedla je ideálne si ho prezrieť, ale samozrejme, nie vždy je tu taká možnosť  a keďže internetové bazáre sa len tak hemžia použitými sedlami, treba byť veľmi obozretní. Radšej si dajte načas- vypýtajte si extra fotky, sústreďte sa na oblasti a znaky , ktoré sme opísali a hlavne – nenechajte sa „ukecať“ radšej sa poraďte!

 

...................................

Ak máte chuť dozvedieť sa viac, prípadne by ste potrebovali poradiť ohľadom sediel- typov alebo značiek, neváhajte sa na nás obrátiť! V našom tíme pracuje ako profesionálny saddle fitter Silvia Turan- v spolupráci s jej rakúskym majstrom Gunterom Keglovitsom.
.
Silvia pôsobila ako parkúrový jazdec v Nemecku, odkiaľ pochádza. Momentálne sa venuje klasickej drezúre a okrem sedlárskeho remesla študuje aj výživárstvo koní (IST Institut, Nemecko).
Vlastní obchod s jazdeckými potrebami LEOMAX by SPISAK RIDING od roku 2004.

                                                                                . 

autorom článku je: Zuzana Bobríková

-Zuzana patrí do nášho tímu Leomax od r .2015, je niekoľkonásobná majsterka SR vo westernových disciplínach a má aj niekoľko umiestnení v TOP 5 na MS Európy v huntrových discipínach