Blog

 
 
 
Facebook +421 915 775 507

Správa Účtu

 

 
 
 
Úvod > Blog
 

Kedy treba sedlo upraviť alebo skorigovať?

Kedy treba sedlo upraviť, skorigovať, prečo je to NUTNÉ, aj keď už upravované bolo a prečo je to nutné aj pri sedlách robených na mieru?

Opäť pridávame blogový článok k téme, ktorá sa sama zjavila po našich mnohých sedlárskych návštevách.
Pomerne veľa krát sa jazdci čudujú, prečo je nutné sedlo upravovať, keď bolo kontrolované upravované pred 3 mesiacmi, prípade sme často počuli dotaz " veď ale to sedlo je na mieru, ako môže nesedieť?"

 

Celý článok...
 

Starostlivosť o kopytá vo vlhkom období

Keď sa počasie začína meniť, povrchy jazdiarní, výbehov a povrchy v prírode, sa nevyhnutne stávajú blatistými a vlhkými. Ako majitelia koní začíname uvažovať o tom, ako zabezpečiť, aby bol náš kôň v teple a suchu, taktiež zimné pracovné zaťaženie sa líši a často súvisí s podmienkami na jazdenie. Popri tom sa dá ľahko zabudnúť na zmenu rutiny v starostlivosti o kopyto.

Celý článok...
 

III. Na čo si dávať pozor pri kúpe sedla: Vlna vs.Latex

V tomto sedlárskom článku poukážeme na záležitosť, ktorá momentálne robí vrásky viacerým našim zákazníkom, prípadne sme zistili, že veľa jazdcov ju ani neberie do úvahy.
Rozpíšeme rozdiel, výhody a nevýhody dvoch druhov výplní sedlových panelov- vlny a latexu a tak tento článok radíme do série Na čo si dávať pozor pri kúpe sedla.

Vlna vs. Latex

Celý článok...
 

Ako prebieha meranie sedla, aneb čo vlastne dostanem?

     Napriek tomu, že to nie je veľmi častá otázka, sme si vedomí, že nie každý má predstavu ako
táto naša služba prebieha a čo všetko obnáša. I keď, ako pri všetkom, je to veľmi individuálna
záležitosť- niektoré merania prebehnú hladko- spravíme si prácu a všetko je viac-menej bez nejakých
zložitostí- niektoré návštevy naopak zaberú pokojne aj pol dňa. Keď treba nájsť problém, vyberať
spomedzi sediel najvhodnejšie, prípadne kombinovať jedno sedlo medzi viac koní a pod.
     Ale aby sme teda boli načistom a poskytli aj Vám lepšiu predstavu, pokúsime sa v nasledujúcom
článku zhruba opísať, ako taká naša štandardná návšteva za meraním sedla vyzerá...

Celý článok...
 

Miniséria: Psychohygiena u koní

Ani neviem ako dostatočne poukázať na to, aké dôležité je pre emocionálne a fyziologické zdravie Vášho koňa dostať sa aj mimo jazdiarne.

Často krát ľudia nevedia dôvod apatie ich koní, odmietanie či nechuť k práci. Tiež sa stáva, že sa jazdec s koňom akosi „zacyklia“ v tréningu, alebo spoločnej komunikácii.

Celý článok...
 

II. Séria: Na čo si dávať pozor pri kúpe sedla -Kostra

Ako sme sľúbili, v tejto časti sa zameriame na to, ako zvonku odhadnúť stav kostry.

 

K našej sedlárskej aktivite si nás voláte čoraz častejšie. Mnohí z Vás potrebujú poradiť s úpravou sedla, presným napasovaním na koníka, kontrole po dlhšom čase atď. Taktiež si nás voláte, keď si nie ste istý výberom sedla, máte už v ponuke, prípadne na skúšku sedlo z druhej ruky (ale často krát aj nové!!!) a chcete sa uistiť, keďže- povedzme si na rovinu- mnohokrát nejde o malú investíciu, či je všetko ako má byť, prípadne ktorá z alternatív sediel je najlepšia pre Vás a Vášho koňa.

Celý článok...
 

Dobrá vs. zlá svalová kondícia koní

Ako vždy spomíname, okrem toho, že sme obchod s jazdeckými potrebami, vo veľkom sa venujeme aj sedlárstvu a výžive koní. Často pri týchto aktivitách stretávame kone, ktoré sa nenachádzajú vo veľmi ideálnej svalovej kondícii.

To by však nebol hlavný problém. Veľa krát je to zákazník, ktorý má práve nového koňa a potrebuje dopasovať sedlo, prípadne zostaviť krmnú dávku a koňa v jeho kondícii teda „zdedil“, alebo si nás volajú práve preto, že sa trápia s nejakým problémom, ktorý k ideálnej kondícii neprispieva.
Čo ale vnímame ako problém je, že veľa majiteľov nevidí, že kondícia a svalstvo jeho koňa ideálne nie je, že rebrá by naozaj trčať nemali, že sedlo nevieme upraviť aby koňa nebolel chrbát, keď koník na chrbte svaly takmer nemá a pod.

V nasledujúcom článku, sa opisuje ideálna svalová kondícia koňa. Ako ju spoznať, na čo sa pozerať a na čo si dať pozor.


 Z osvalenia vášho koňa môžete vidieť, ako kvalitné je vaše jazdenie.
Jazdenie na koni ako aj iné aktivity priamo ovplyvňujú ich svaly. Drezúrna práca, práca zo zeme alebo vychádzky - to všetko buduje svaly.
Ale nie sú svaly ako svaly.
Ak chcete mať koňa zdravého a schopného niesť jazdca bez ujmy, potrebujete aby mal silný chrbát a brucho, silnú záď a oveľa viac. Ak je kôň jazdený a pracuje správne, tieto svaly by sa mali časom vyvíjať.

Avšak, ak nie je správne jazdený, potom sa vytvárajú tzv. "chybné" svaly, s ktorými sa snaží kompenzovať nesprávne pohyby. Okrem toho svaly, ktoré sa nepoužívajú, môžu začať ustupovať.
Celý článok...
 

Séria: Na čo si dávať pozor pri kúpe sedla

Rozmohl se nám tady takový nešvar- krivé sedlo od výroby. 

V poslednej dobe na tento problémik narážame akosi často, tak sa s ním ideme podeliť, nech Vám uľahčíme život.

K našej sedlárskej aktivite si nás voláte čoraz častejšie. Mnohí z Vás potrebujú poradiť s úpravou sedla, presným napasovaním na koníka, kontrole po dlhšom čase atď. Taktiež si nás voláte, keď si nie ste istý výberom sedla, máte už v ponuke, prípadne na skúšku sedlo z druhej ruky (ale často krát aj nové!!!) a chcete sa uistiť, keďže- povedzme si na rovinu- mnohokrát nejde o malú investíciu, či je všetko ako má byť, prípadne ktorá z alternatív sediel je najlepšia pre Vás a Vášho koňa.

Celý článok...
 

Miniséria: Asymetria u koní a jazdcov

Poznáme z vlastných skúseností pri meraní sediel...

Asymetria je problém, ktorý zdieľa ako kôň, tak aj jazdec. V skutočnosti sa na koni často odzrkadlia asymetrie jazdca a naopak!
Ak chceme, aby sa kôň pohyboval vyváženým spôsobom, musíme byť vyvážení aj my. Bolesti ramien a chrbta sú často príznakom, že jazdec nesedí vyvážene.

 

Celý článok...
 

Viete čo je Voľné plece?

V predošlom príspevku ktorý sme zdielali, sa výrazne spomínala voľnosť pohybov rôznych častí tela koňa. Jednou z nich bola aj voľnosť pleca. Aby sme nadviazali na tento článok a rozvinuli tému sedlárstva, ktorej sa vo veľkom venujeme, radi by sme tým z Vás, ktorí o tom ešte nepočuli, priblížili variantu sedlového vankúša s názvom "Voľné plece".

Celý článok...
 

Prečo je jarná tráva nebezpečná pre kone?

Počas roka, ale najmä v zimnom období, býva väčšina domestikovaných koní kŕmená senom. Keď sa však počasie začne otepľovať a dni sa predlžujú, príroda sa prebúdza a tráva začína rásť. Aj keď to vyzerá veľmi príťažlivo a historicky bola prvá jarná tráva označovaná ako „Dr. Green“ pre terapeutický účinok, ktorý mal mať na kone, môže predstavovať problém pre majiteľov. Spoločnosť Haygain sa pozrela na to, prečo môže byť jarná tráva rušivá pre tráviaci systém koňa a jeho metabolizmus a čo môžu majitelia urobiť na zmiernenie rizík.
Celý článok...
 

Aj sedlo potrebuje starostlivosť!

V mojom dnešnom blogu by som sa rada venovala starostlivosti o sedlo. Mám pocit, že niektorí z nás na túto dôležitú vec zabúdajú. Keď potom vidím takto neudržiavané sedlá, kde koža a hlavne remene sú popraskané, plesnivé a podobne, som niekedy prekvapená, ako málo sa starajú jazdci o svoju výstroj a pritom zabúdajú na dve veci:

  • Iba výborne udržiavané sedlo (takisto aj uzdečky) je bezpečné sedlo
  • Sedlo je veľká investícia a vieme ušetriť veľa peňazí, ak sa oň staráme.

 

Celý článok...
 

Ľanové semienko

Prečo ním kŕmiť? Čomu napomáha? Prečo sa nevieme zhodnúť aká forma je pre kone ideálna? A načo sa vlastne varí?
 

Za akým účelom kŕmime ľanové semeno?

Ľanové semeno chráni sliznicu žalúdku a čreva, čím sa zlepšuje vstrebávanie výživných látok. Práve v období presrsťovania potrebujú kone viac živín a preto sa ľanové semeno kŕmi najviac v tomto období.
Ľanové semeno pozitívne vplýva na trávenie, kožu a srsť, na imunitný systém ako aj na hladinu cukru v krvi. Hlavne pre vysoký podiel Omega-3 kyselín si ľanové semienko vyslúžilo povesť „zázračné semienko“.

Celý článok...
 

ErrePlus v praxi

Sme radi, že Vám môžeme ponúknuť sedlá značky ErrePlus! 

Značka ErrePlus reprezentuje inováciu a najnovšiu technológiu. Do procesu vývoja sú zapojení aj špičkoví jazdci, ktorí podporujú skúsených vyvojárov spoločnosti tak, aby vedeli načúvať koňom i jazdcom a transformovať tento dialóg do absolútne inovatívnych sediel, ktoré vďaka svojej konštrukcii (napr. kostra s voľným plecom) umožnia koňom neobmedzený pohyb.

Ďakujeme jazdcom, ktorí si u nás zakúpili sedlá značky Erre Plus, že sa s nami delia o svoje skúsenosti.     

Celý článok...
 

Vedia kone naozaj vycítiť strach?

Spomínate si na svoje prvé stretnutie s koňmi? Upozornili Vás, že sa nesmiete báť, lebo to kôň vycíti? Ukázalo sa, že to bola dobrá rada...

Keď kôň čuchá osobu, ktorá mu bola predstavená, skúma okrem iných vecí, aj jeho emócie, aby vedel ako na tohto človeka reagovať.
...zaujímavý článok k výskumu Dr. Antonia Lanatá. 
 

Celý článok...