St. Hippolyt - Equigard

 
 
 
Facebook +421 915 775 507

Správa Účtu

 

 
 
 
Krmivo a vitamíny > St. Hippolyt - Equigard
 

Krmivo a vitamíny

St. Hippolyt - Equigard

Müsli s vitálnymi látkami pri sklonoch k schváteniu kopyta, EMS, Cushingovmu syndrómu, Tying-up a žalúdočným vredom.
Výrobca:St. Hippolyt
Kód produktu:1813
Dodacia lehota
Dodacia lehota: Nie je skladom / na objednávku
Vaša cena: 33,30 €

To, čo turnajové a pretekárske kone ešte ako-tak zvládnu, je pre málo sa pohybujúce kone pre voľnočasové účely a pre poníky čoraz viac problémom: príliš bohaté zásobovanie energiou z krmiva. Zvlášť na energiu bohaté škroby v ovse, jačmeni, kukurici, špalde, ale aj cukry zo zeleného krmiva na pastvinách môžu zo strednodobého hľadiska viesť k vykoľajeniu metabolizmu uhľohydrátov: k tzv. „Equinnému metabolickému syndrómu“ (EMS).

 

PRÍZNAKY, PRÍČINY A NÁSLEDKY EMS :
Kone s EMS majú priveľa tukového tkaniva. Môže byť rozložené rovnomerne, alebo nadmerne zhromaždené v hrebeni hrivy, na pleciach, alebo horných partiách chrbta a zadku. Okrem toho býva zvýšená hodnota inzulínu nalačno, niekedy hodnota cukru v krvi nalačno – všetko príznaky poukazujúce na „inzulínovú rezistenciu“.

 

Podľa aktuálnych výskumov sú za to zodpovedné komplexné vzájomné pôsobenia medzi hormonálne aktívnymi tukovými bunkami a potravou, ktorá zvyšuje hodnoty cukru v krvi (obilie). Obidva faktory prispievajú v spojení s nedostatkom pohybu k tomu, že sa postupne znižuje účinnosť inzulínu. Toto sa snaží organizmus vyrovnať zvýšeným vyplavovaním inzulínu do krvi.

 

Metabolický syndróm sa môže počas dlhej doby nebadane rozvíjať a sprostredkovávať klamlivý obraz dobre živeného „koňa v blahobyte“.

 

U mnohých koní vedie EMS však k zdĺhavému procesu schváteného kopyta. Taktiež značná časť postihnutých kobýl ostáva neplodnými. Odstavené žriebätá, ktoré sa stávajú v dôsledku prekrmovania obilím inzulín – rezistentnými, majú sklon k zlému držaniu tela a kĺbovým problémom.

 

AKO JE MOŽNÉ PREDÍSŤ SCHVÁTENIU KOPYTA A INÝM NÁSLEDKOM EMS ?

Na základe vedeckých bádaní sa osvedčili nasledovné opatrenia:
• Málo, alebo žiadna pastva
• Denne minimálne jedna hodina pohybu
• Redukcia tukových vankúšikov zmysluplným obmedzením a zmenou krmiva
• Škrob + cukor znížiť na menej ako 10% celkovej kŕmnej dávky
• Vyhýbať sa zbytočnému stresu

 

DOPORUČENIA PRE KRMENIE:
Pri náchylnosti k EMS je ideálna celková dávka s dôrazom na vlákninu, s miernym obsahom energie a nízkym podielom škrobu a cukru.

Ako doplnkové krmivo pre zabezpečenie zásobenia minerálnymi látkami, stopovými prvkami a vitamínmi je vhodné štruktúrne müsli s redukovanými škrobmi a vysokým podielom minerálnych a vitálnych látok.

U výkonnostných koní by mala byť zvýšená potreba energie prednostne krytá natívnym olejom, olejnatými semenami a rýchlo fermentujúcou vlákninou (napr. vláknina z cukrovej repy). Pre stabilizáciu inzulínovej funkcie, metabolizmu uhľohydrátov a tukov sú veľmi dôležité vitálne látky, ako je magnézium, zinok, meď, mangán, selén, omega-3 mastné kyseliny, lecitín a prírodné antioxidanty, ako je vitamín E a flavonoidy z ovocia.


REDUKCIA ŠKROBOV PRI CUSHINGOVOM SYNDRÓME, RABDOMYOLÝZE A ŽALÚDOČNÝCH VREDOCH:

Už predtým spomínané znaky- predovšetkým redukcia škrobov – sa s úspechom osvedčili ako správny typ výživy aj pri sklonoch ku Cushingovmu syndrómu, rabdomyolýze, alebo žalúdočných vredoch.
 

Equigard je koncentrátom početných vedeckých výsledkov pre cielené doplnkové kŕmenie koní s opísanými problémami. Na základe aktuálnych vedeckých poznatkov by mali byť značne zredukované neštruktúrované uhľohydráty, ako sú obilné škroby a cukry v celkovej kŕmnej dávke ak sa prejavuje sklon k svalovým problémom (Tying up, PSSM), sklon k schváteniu kopyta, k metabolickému, alebo Cushingovmu syndrómu.

 

Equigard preto obsahuje škroby a cukry v silne redukovaných podieloch (asi o 80% menej ako v ovse). Obsah energie je vedome udržiavaný na relatívne nízkych hodnotách (stráviteľná energia je cca.8,5 MJ na kg). Oproti tomu boli dobre znášané štruktúrované uhľohydráty, ako aj cenné Omega-3 mastné kyseliny v krmive Equigard zreteľne zvýšené.

Popri plnej mineralizácii sa kládol dôraz na vyvážené množstvá funkčných mikroživín. To poslúži k potrebnej podpore metabolického enzýmového aparátu postihnutých koní.

Equigard sa preto veľmi dobre hodí pre kone, ktoré majú opísaný okruh problémov a ako redukčná strava pri nadmernej hmotnosti. K dokrmovaniu sa doporučuje seno, slama a/alebo redukovaná pastva. Ak sa k redukcii hmotnosti použije iba minimálne množstvá krmiva Equigard, mal by sa pre zabezpečenie potrieb organizmu primiešavať ešte prípravok MikroVital. Pre výkonnostné kone doporučujeme kombináciu so Struktur-Energetikom a olejom HippoLinol.

Zloženie:
Teplým vzduchom sušená trávová sečka (nízkoglykemická), jablková matolina, vláknina z cukrovej repy, pšeničné klíčky, ľanové semeno, za studena lisovaný ľanový a slnečnicový olej, jablkový sirup, bylinky (harmanček, rozmarín, koriander, semeno senovky), lucernová sečka, pivovarské kvasnice, pšeničné otruby, melasa z cukrovej repy, extrakt z hroznových jadierok, morská soľ, kukuričné klíčky, bielkovina z hrachu, múčka z morských rias, karotka, cesnak.

 

Obsahové látky:


Surový protein                           9,6%
Surová vláknina                      17,0%
Surový tuk                                   6,0%
Surový popol                            14,0%
Stráviteľný protein                 77 g/kg
Stráviteľná energia            8,5 MJ/kg

 

Minerálie:

Kalcium                          1,1%
Fosfor                              0,6%
Magnézium                     0,6%
Sodík                                0,5%
Draslík                             1,5%

 

Vitamíny, rozpustné v tuku /kg:

Vitamín A                     16 000 IE
Vitamín D3                    1 700 IE
Vitamín E                       580 mg

 

Vitamíny, rozpustné vo vode/kg:

Vitamín B1                           17 mg
Vitamín B2                           20 mg
Vitamín B6                           12 mg
Vitamín B12                       50 mcg
Biotín                                520 mcg
Kyselina nikotínová           90 mg
Kyselina listová                    7 mg
Ca-pantothenát                  33 mg
Cholinchlorid                1 000 mg

 

Stopové prvky/ kg:

Železo                         600 mg
Zinok                           350 mg
Mangán                      280 mg
Meď                               90 mg
Jód                               3,5 mg
Kobalt                          3,5 mg
Selén                           1,4 mg
Stopové prvky sa nachádzajú vo forme organických komplexných zlúčenín.

 

Doporučenie pre skrmovanie:
Malé kone, ľahkonohé plemená a pri redukčnej diéte: 0,5 – 1 kg
Ostatné veľké kone: 1 – 2 kg.
Pri zvýšenej potrebe energie /výkon/namiesto obilia napr. seno Wiesencobs a rastlinný olej, pričom dávky postupne zvyšujeme.

Hmotnosť: 20 kg